Lámpát szerelnél otthon? Ezt a pár tippet mindenképp vedd figyelembe, hogy megőrizd saját és otthonod épségét!
Sokan vagyunk úgy, hogy akár az új otthonba költözéskor, akár egy felújításkor a vásárolt lámpatesteket mi magunk akarjuk felrakni a helyére. Hiszen mi sem tűnik egyszerűbbnek néhány kábel bekötögetésénél egyesek számára. Azonban az ilyen vállalkozó kedvű, ámde szakképzetlen uraknak vagy hölgyeknek is célszerű figyelembe venni pár biztonsági szempontot mielőtt nekiáll a műveletnek. Hiszen akárhogy is nézzük ez bizony egy életveszélyes feladat. És ha nem vagyunk 100%-ig biztosak magunkban, jobban tesszük, ha villanyszerelő szakember segítségét kérjük. Nem szégyen, ámde életet is menthet.
Első sorban nézzük meg, melyek azok az eszközök, illetve kellékek, amelyek mindenképpen legyenek nálunk, ha lámpatest szerelésébe, vagyis villanyszerelésbe kezdünk.
- Megfelelően szigetelt fogó és csípőfogó, amivel lecsíphetjük a felesleges kábelt, illetve eltávolíthatjuk róla a burkolatot.
- Fázisceruza. Ezzel fogjuk tudni ellenőrizni, hogy a kábel áramtalanítva van-e, mielőtt hozzáérnénk.
- Védőkesztyű és száraz, műanyag talpú lábbeli. A lényeg, hogy ne puszta kézzel érjünk a kábelhez, és ne érintkezzünk közvetlen a talajjal sem.
- Ha fúrni is kell, akkor egy ütve fúró. A mennyezet többnyire vasbetonból van, amit egy gyengébb fúró biztosan nem fog „megsebezni”.
- A fúráshoz kellékek, mint megfelelő méretű fúrószár, hozzá tipli és csavar. Egy mennyezeti lámpa felfogatásához tökéletesen elég a 6-os fúrószár és hozzá a 6-os tipli.
Ha mindez megvan, és a kellékekkel felszerelkezve dúl bennünk a tettvágy, neki is állhatunk az elektromos áram megszelídítéséhez.
- Feszültség mentesítsük azt az áramkört amelyen a szerelést végezzük. Vigyázz!! Nem elég a lámpakacsolót lekapcsolni! Az esetek többségében ilyenkor már nincsen feszültség alatt a vezeték, de ez nem garantált. Amennyiben nem ismerjük melyik biztosítékot kell lekapcsolni, a biztonság kedvéért az egész lakást a főbiztosító lekapcsolásával áramtalanítsuk. Értelem szerűen ne éjszaka akarjunk szerelni :)
- Amikor egy konnektorba csatlakozó lámpatestet kell javítani, először feszültség mentesítsük azt, a dugasz kihúzásával. Csak áramtalanított lámpatestben cseréljünk fényforrást illetve ellenőrizzük egyéb alkatrészeinek működését.
- Vizsgáljuk meg, hogy van-e kiépített védőföldelés. Ez többnyire zöld-sárga csíkos kábellel van kiépítve. Amennyiben van, és fémházas a lámpatest, ne felejtsük el azt is bekötni.
- Kettősszigetelésű lámpatesteknél nincs védőföldelő bekötésére mód, de nem is szükséges.
- A lámpatest tartószerkezetének, kampójának befúrásakor figyeljünk oda, hogy ne fúrjuk át az áramkör vezetékeit, mert rövidzárlatot okozunk, és áramütést is szenvedhetünk. A vezeték haladási irányát a falban felderíthetjük áramkereső készülékkel. Az is jó, ha van tervrajzunk az elektromos hálózatról, ebből is lehet következtetni. Továbbá egyes esetekben látszik az is, hogy a plafonba befutó kábel merre „kanyarodik”, és a legtöbb esetben a kapcsoló felé veszi az irányt. De jobb, ha biztosra megyünk!
- A lámpatest felszerelése előtt, ellenőrizzük a vezetékek épségét, bekötési lehetőségeit.
- Az alumíniumtükrös halogénlámpák, amelyeknek a tükre alumíniumszínű, a fényt is és a keletkezett meleget is előre sugározzák. Figyeljünk oda, hogy gyúlékony anyag közelébe ne világítsunk ilyen típusú lámpával.
- Lámpatestek szerelésekor a sorkapcsok (más néven Csoki) csavarjait jól húzzuk meg, mert laza kötés esetén az áthaladó áram hatására fölmelegedik, akár szét is éghet a csatlakozás.
- Bármilyen fényforrás vagy izzó is legyen az, jól be kell tekerni, illetve a csapos típusokat teljesen be kell dugni a foglalatba, mert rossz érintkezés esetén szétégnek a foglalat érintkezői.
- Amint mindennel végeztünk, ismételten feszültség alá lehet helyezni a rendszert, és élvezhetjük is a munkánk adta világosságot.
Végezetül ismételten szükséges kiemelnünk, hogy minden, elektromossággal kapcsolatos művelet fokozottan veszélyes a saját és otthonunk épsége szempontjából is. Ha nem vagyunk 100%-ig biztosak a dolgunkban, kérjük villanyszerelő szakember segítségét!
Cimkék
Hibaelhárítás Karbantartás Praktika Trend Újdonság Ács, Tetőfedő Ajtó, Ablak, nyílászáró szerelés Árnyékolástechnika Aszfaltozás Asztalos Bádogos Belsőpítész, Lakberendező Burkoló Duguláselhárítás Energetikai tanúsítvány Épület automatika Felújítás Festés, mázolás, tapétázás Fűtésszerelés Gázszerelés Generálkivitelezés Gipszkarton szerelés Hűtőgép szerelés Kerítés építés Klíma szerelés, tisztítás Kőműves Lakásfelújítás Napelem, Napkollektor Parkettázás Riasztó szerelés Szigetelés Takarítás Térkövezés Tervezés Tetőfestés, tetőmosás Villanyszerelés VízszerelésKeresés
Legfrissebbek
Lemezes tetőfedés: a modern design és gondozásmentes megoldások sikereLakásfelújítás a költségkereten belül
Kihívások: Lakásfelújítás Budapesten
Cikkajánló
Hogyan fesd ki otthonodat saját magad, avagy szobafestés kezdőknek – 3. rész
2019-09-16 1. Mit tegyünk, hogy ne festékezzünk össze mindent?Szobafestés közben elkerülhetetlen a festék lecsöppenése, főleg ha nem vagyunk szakképzett szobafestő mesterek...Tovább
Villanyszerelés