Miért jó a cellulóz hőszigetelés? És egyáltalán mi az?
Azt, hogy az újságpapír alkalmas szigetelésre is, sokan tudjuk nagyszüleinktől. Biztosan mind találkoztunk már papírba tekert befőttesüvegekkel. Azt azonban kevesen tudjuk, hogy ez az anyag a házak szigetelésére is kiválóan alkalmas. Persze ezt ne úgy képzeljük el, hogy újságpapírokat ragasztgatunk a ház falára. Ennek is megvan a maga technológiája, mely alkalmassá teszi a papírt szigetelő anyagként való felhasználásra. Nem véletlen, hogy az újrahasznosított újságpapírral szigetelt rönkházak is kiválóan állják a kánikula okozta hőséget.
Mi is ez a szigetelő anyag, és hogyan készül?
Az ISOCELL hőszigetelő anyagok gyártási technológiája meglehetősen egyszerű, és már maga a módszer is energiatakarékos. Az összegyűjtött újságpapírokat egy erre használt speciális eljárással szétválasztják rostszálaira. Kétféle módszert alkalmaznak:
- aprítják - ekkor a rostszálak rövidebbek
- hosszú rostszálaira roncsolják a papírt
Mindkét eljárásnak része, hogy kivonják a nyomtatás miatti ólomtartalmat. Ennek eredményeképpen az egészségre ártalmatlan, tiszta cellulóz tartalmú anyagot kapunk. Bóraxot és bórásványt adnak hozzá, hogy ezzel távol tartsák a rágcsálókat, kártevőket. Valamint ugyanennek a köszönhetően tűznek is ellenáll, nem gyullad meg. B2 besorolásával tűzgátló szerkezetekbe is alkalmazható.
A cellulóz szigetelő anyag felhasználása
A szigetelendő felületekre gépi befúvással - levegővel keverve - juttatható be az anyag, melyet többnyire 12,5 kg-os kiszerelésben lehet kapni. Vízszintes födémek esetén kézi terítéssel is be lehet dolgozni. A befúvás nagy előnye, hogy a legkisebb helyekre, résekre is bejut a cellulóz szigetelő anyag és így a térkitöltés tökéletes lesz, a szigetelés pedig homogén, hézag- és hőhídmentes. A hosszabb rostszálú alapanyag a levegőben jobban filcelődik, azzal nagyobb térfogatsűrűségű szigetelés érhető el. Az bevitt anyag max. testsűrűsége függőleges falakban akár 65 kg/m3 is lehet, ami egyedülállónak mondható a hőszigetelési anyagok terén. A nagy térfogatsűrűségnek és a filcelődés módjának köszönhetően nem csúszik össze, nem töpörödik meg a töltőanyag, így idővel sem lesz hőhidas.
Szigetelő anyag számtalan előnnyel
A cellulóz szigetelő anyag az alábbi pozitív tulajdonságokkal rendelkezik, melyek ránk, és a vele dolgozó szigetelő szakemberre is jó
- összetevői csak természetesek,
- semmilyen irritációt nem okoz
- belélegezve nincs köhögési inger
- munkavégzés során nem okoz viszketést, égő érzést
- elektromosan nem töltődik fel, antisztatikus, illatsemleges
Számtalan előnye van a nagy tömegének:
- rendkívül magas a hőtárolási kapacitása. 6-8-szorosa a hőfokcsillapítása a szálas anyagokéhoz képest. Ez azt jelenti, hogy nehezebben melegszik át, és a megfelelő rétegrendben cellulóz anyaggal szigetelt tetőterek hűvösebbek, és a manapság már megszokott nagy nyári melegekben is élvezhető életteret nyújtanak.
- Hanggátlása kiemelkedő, akár 55-58 Db-es csillapítás is elérhető.
- Akár 30% nedvességet is képes felvenni anélkül, hogy tömörödne, vagy hőszigetelő képessége romlana. Nem igényel belső párazárást.
- Óriási előnye, hogy biztosított az épület födém és tetőszerkezetén – könnyűszerkezetes házak esetén a falak mentén- is a folyamatos lélegzés, szellőzés, párakiegyenlítés, és ezáltal a penészesedés is elkerülhető.
Az ISOCELL cellulóz-hőszigetelés elterjedése ökológiai szempontból is nagy jelentőségű. Remek lehetőség a papírhulladék felhasználására, mellyel egy időben a környezetünkre esetleg káros szigetelő anyagokat váltunk ki. Lehetséges felhasználási területei:
- könnyűszerkezetes házak falainak, födémeinek szigetelésére
- hagyományos kőépületek tetőszigetelésére
- régi parasztházak, salakfödémek újraszigetelésére
- ragasztóanyaggal keverve akusztikai szigetelések készíthetők bele mennyezetekre, dongafödémekre
- panellakások teljes felújítása során belső hang- és hőszigetelésre, mely utólag tetszőleges színre festhető, esztétikus felületet képez
Ha a cikk kapcsán kedvet kaptál egy olyan szigetelő anyag felhasználásához, ami sokrétű, jól szigetel és még természetes is, akkor vedd fel a kapcsolatot szigeteléssel foglalkozó mestreinkkel!
Cimkék
Hibaelhárítás Karbantartás Praktika Trend Újdonság Ács, Tetőfedő Ajtó, Ablak, nyílászáró szerelés Árnyékolástechnika Aszfaltozás Asztalos Bádogos Belsőpítész, Lakberendező Burkoló Duguláselhárítás Energetikai tanúsítvány Épület automatika Felújítás Festés, mázolás, tapétázás Fűtésszerelés Gázszerelés Generálkivitelezés Gipszkarton szerelés Hűtőgép szerelés Kerítés építés Klíma szerelés, tisztítás Kőműves Lakásfelújítás Napelem, Napkollektor Parkettázás Riasztó szerelés Szigetelés Takarítás Térkövezés Tervezés Tetőfestés, tetőmosás Villanyszerelés VízszerelésKeresés
Legfrissebbek
Lemezes tetőfedés: a modern design és gondozásmentes megoldások sikereLakásfelújítás a költségkereten belül
Kihívások: Lakásfelújítás Budapesten
Cikkajánló
Amikor aktuálissá vállik a házad Újra szinezése!!
2018-07-13Pár éve szépen felújítottad a házadat, most viszont más színben szeretnéd látni?
Előfordul, hogy a korábban nagy gonddal kiválasztott szín pár év múlva már nem nyeri el a tetszésünket.Tovább
Felújítás
Szigetelés