Melyik lesz számomra a legmegfelelőbb járólap lerakási és kiosztási mód? Miről egyeztessek a burkoló szakemberrel?
Még mielőtt a burkoló szakember nekiállna a járólapok lerakásának, érdemes átbeszélnünk vele, hogy mindezt hogyan is tegye, és ehhez előtte érdemes egy úgynevezett burkolati tervet készítenünk. A terv elkészítéséhez először méretarányosan rajzoljuk le a leburkolandó helyiségek alaprajzát, és érdemes berajzolni a fixen beépített elemeket is, mint például a kád, vagy beépített szekrény.
Burkolatok kiosztása
Ha ezzel a burkolati tervvel készen vagyunk, akkor még a végső megvalósítás előtt kapunk egy vizuális képet arról, hogy milyen eredményt is várhatunk a burkoló szakember munkáját követően. Ezzel elkerülhetjük, hogy esetleg utólag kelljen visszabontani a már lerakott járólapokat, mert teljesen másmilyen az eredmény a valóságban, mint amilyet korábban elképzeltünk.
Ennek a burkolati tervnek egy lényeges pontja a burkolatok kiosztása, ami lehet:
- Hálóban lerakott,
- Kötésben lerakott,
- Hálóban és diagonálban, vagyis átlósan rakott,
- Kötésbe és diagonálba, vagyis átlósan rakott,
- Modulárban, vagyis különböző méretű lapok kombinációjában rakott.
A legnépszerűbb és legismertebb lerakási minták a fentiek közül a hálóba és a diagonálisan lerakott járólapozási minták.
A hálós lerakásnak azt nevezzük, amikor a lerakott burkoló lapok párhuzamosak a helyiséget határoló falakkal. Persze ez csak abban az esetben érvényes, amikor a kérdéses helyiség négyzet/téglalap alakú. Ennek a lerakási módnak egy nagy hátránya, hogy abban az esetben, ha a falak nincsenek teljesen párhuzamosan felhúzva, azaz némi eltérés mutatkozik, úgy a legkisebb ilyen eltérést is felnagyítja, mivel a fugák nem lesznek majd párhuzamosak a falakkal.
Amennyiben tudjuk biztosan, hogy a falak párhuzamosságában valóban van némi hiba, és ezeket az esztétikai hibákat szeretnénk elkerülni, de legalábbis minél kevésbé feltűnően hagyni, akkor válasszuk a diagonál lerakási módot. Egyszerűen meg tudunk erről bizonyosodni, ha a helyiség két vagy három pontján lemérjük a szélességet. Ha centiméterekben mérhető az eltérés, akkor ott bizony gond lesz.
A két megoldást persze módunkban áll variálni is. Például, ha nem akarunk két különböző színű vagy mintájó burkoló lapot összekeverni, de mégis úgy gondoljuk, hogy mindkettő felhasználásával színt tudunk vinni a lerakásba, akkor az előzőleg említett diagonál és hálós burkolási módot használhatjuk egyszerre. A fal mellé közvetlenül diagonálba rakassuk le a lapokat, középre pedig hálósan. Így a falak hibája sem lesz szembetűnő.
Különleges burkolat lerakási módok és egyedi burkolási minták
Ha az előzőektől kissé eltérőt, valami egyedit és különlegesen szeretnénk alkotni, akkor javasolt a moduláris lerakási módot választani.
Ennek a burkolat lerakási módozatnak az a lényege, hogy különböző méretű burkoló lapokat illesztünk össze egy mutatós, általunk kiválasztott minta szerint. Ennél a burkolási módszernél használhatunk akár különböző, vagy azonos színű lapokat is. Mindkét esetben nagyon szép járólapozási mintákat kaphatunk.
Cimkék
Hibaelhárítás Karbantartás Praktika Trend Újdonság Ács, Tetőfedő Ajtó, Ablak, nyílászáró szerelés Árnyékolástechnika Aszfaltozás Asztalos Bádogos Belsőpítész, Lakberendező Burkoló Duguláselhárítás Energetikai tanúsítvány Épület automatika Felújítás Festés, mázolás, tapétázás Fűtésszerelés Gázszerelés Generálkivitelezés Gipszkarton szerelés Hűtőgép szerelés Kerítés építés Klíma szerelés, tisztítás Kőműves Lakásfelújítás Napelem, Napkollektor Parkettázás Riasztó szerelés Szigetelés Takarítás Térkövezés Tervezés Tetőfestés, tetőmosás Villanyszerelés VízszerelésKeresés
Legfrissebbek
Lakásfelújítás a költségkereten belülKihívások: Lakásfelújítás Budapesten
Vályogház felújítás: Tippek
Cikkajánló
Szempontok a szakember kiválasztásánál!!
2018-05-23Ma már szinte kötelező, hogy egy jó burkoló je
len legyen az interneten. A Kisokos.hu oldalán például megnézhetjük a munkáit, elolvashatjuk, mit ír magáról, meggyőződhetünk, hogy nem csak...Tovább
Burkoló